Monday, August 29, 2016

Sügisele vastu

Ei teagi täpselt, kust peale hakata. Viimati kui kirjutasin olin veel üsna suvises- ja puhkusemeeleolus, kuid nüüd on juba 1. september kohe ukse ees. Minu jaoks see hetkel otseselt midagi küll ei muuda, aga loodan ikka järgmisel sügisel oma haridusteed jätaka. Olen saanud natuke mõelda ja leidnud eriala, mida ilmselt sooviks edasi õppida. Praegu on küll selline tunne, et tahaks ka kooli minna.

Nagu ma põgusalt varem juba mainisin, on oktoobris plaanis lavale minna. Pean selle konkreetselt välja ütlema, et enam taganemisteed ei oleks. Hetkel olen plaani võtnud kolmed võistlused, millest esimesed toimuvad juba 7.-8. oktoobril Soomes. Mulle tundub küll, et see on kohe käes. Liiguks ainult vorm ka sama kiiresti kui aeg. Teine kindel võistlus on 29.oktoobril Eestis. Vahepeale jääb veel Riia, aga hetkel ma veel täiesti otsustanud pole, kas seal osalen. Samas kui end juba vormi ajada, siis võiks ikka minna. Odav lõbu see pole, aga natuke on aega veel mõelda.

Ettevalmistused igatahes käivad lisaks trennile ehk augusti teisest nädalast läksin nii öelda dieedile või siis kui paremini öelda kontrollitud toitumisrežiimile. Toidud on tegelikult üsna sarnased nagu varem, aga kogused täpsemini välja arvutatud, vähem igasugu ampse ja lisandeid, samuti jäävad ära restoranis söömised ja maiustused, alkohol. Õnneks magusaid alternatiive on piisavalt, aga minu jaoks ilmselt kõige keerulisem on loobuda väljas söömisest, sest nii palju on põnevaid kohti, kuhu tahaks minna. Lisaks veel igasugused tänavatoidufestivalid jms. Aga kõike korraga ei saa ja loogiline, et peab teatud valikuid tegema. Pigem olen võtnud eesmärgiks mitte liiga ekstreemseks minna toitumisega, sest tervis ikka eelkõige. Loodetavasti ma seda kuu aja pärast ka mõtlen.

Hetkel on kaaluga seis selline, et ega ta väga allapoole liikuda ei taha. Algul läks kenasti, kuid nüüd pigem seisab ja kõikumine erinevate päevadel ulatuses on päris suur. Tean, et see on tegelikult tavaline ja vaatasin ka eelmiste võistluste kaalugraafikut. Siiski paneb  peale teatud pinge ja mõtted, et noo miks sa ei liigu ja kas ma ikka jõuan oktoobriks. Igaljuhul, vaatan, mis uus nädal toob selles vallas.

Lisan mõned pildid ka enda toitudest. Kui trenn on päeva esimeses pooles, on hommikusöögiks enamasti ikka puder. Samas söön seda vahel õhtuks, kui trenn on pärast tööd. Hetke lemmikpuder (pildid üleval reas vasakult 1. ja 2.) on karahelbe-kaeraklii puder keedetud vee ja piimaga, kuhu lisan 100 g munavalget enne valmimist. Peale läheb kodujuustu, pool banaani, mustikaid ja 10 g maapähklivõid. Mõnikord lisan munavalge asemel natuke valgupulbrit ja peale steviaga magustatud toormoos. Selles vallas on valikuid palju. Peaksin vist eraldi pudrupostituse tegema.


Samuti olen sattunud munalainele. Neid mul ikka läheb igas versiooni, kas siis keedetult, praetult või omletina. Üks lemmikuid munasööke on röstitud Trimm sai, vedelalt keedetud munad, sink/lõhe/avokaado ja kurk, tomat. Tavaliselt on see õhtuks või kui trenn päeva teises pooles, siis sageli hommikuks. Muna puhul on väga oluline, et munakollane oleks vedel, mis on justkui kastme asenduseks. Piltidelt veel näha suitsulatikast, munast, sibulast, kodujuustust salat (ülevalt vasakult 1. ja 2.) ja omletid (alt paremalt 1. ja 2.), kuhu sisse panen vastavalt soovile ja hooajale kukeseeni, sinki, suvikõrvitsat.


Siin mõned lõunasöögivariandid. Lõunaks tavaliselt kas siis kana, kala, liha koos süsivesikuga (tatar, riis, täisteramakaronid, kartul). Ainult salatist ja juurikatest ei piisa, pole lihtsalt energiat, et päeva lõpuni edukalt (st mitte uimaselt) vastu pidada. 

Vasakult ülevalt: täisteramakaronid broilerifileehakkliha ja juurikatega; tatar ja sea välisfileest grill-liha; tatar broilerimaksa, šampinjonide ja sibulaga.
Vasakult alt: pannil valmistatud lõhefille juurikate ja salatiga; kanafilee muna ja juuriaktega; riis lõhega.


Vahepaladeks sageli siis kas kohupiim, kodujuust, Kreeka jogurt, Skyr kas siis mee, marjade, pähklitega või segan sisse puddingupulbrit. Variante on mitmeid.


See siis väike ülevaade hetke olukorrast. Sügis tõotab tulla üsna tihe, aga ootan juba põnevusega. Nädalavahetuseti püüan ikka Tallinnast eemale saada ning kuskil looduses liikuda. See suvi jõudsin isegi kolm korda rappa, mis on vist rohkem kui ülejäänud elu jooksul kokku. Kui on mingeid küsimusi või asju, mis teid eriti huvitaksid, võite julgelt kommentaarides märku anda.

Uut hooaga tuleb uute trennitossudega alustada

10 comments:

  1. Hea näha, et keegi võistlejatest ka normaalses koguses puuvilju tarbib :)
    Palju edu!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Aitäh! Meeletutes kogustes ei söö, aga piisavalt ikka jah.

      Delete
  2. Soovin Sulle edu võistlustel! Ja eks selle kaalu langetamisega on kõigil mure, ära lihtsalt üle stressa :)

    ReplyDelete
  3. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  4. Hei!
    Su blogi on väga tore ja informatiivne. Tahtsin küsida, et kas kasutad ka treeneri abi võistluseks valmistumisel või arvutad makrod/treeninplaani jne ise? Kuidas leidsin sobiliku treeneri?
    Ja lisaks veel, et lugesin, et kasutasid ka BCAA-d taastumiseks. Millist soovitaksid ja kas niiöelda offseasonil ka seda kasutasid või tegid kuidagi kuuridena?
    Tänud :)!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Aitäh tagasiside eest!
      Kasutan treeneri abi küll, kellega olen vahelduva eduga koostööd teinud umbes kaks aastat. Leidsin ta osaliselt tuttavate kaudu, kui kolisin Tallinnasse ja hakkasin Rocca Myfitnessis jõusaalis käima. Treeningplaani koostab tema, kuid toite ta mulle otseselt ette ei kirjuta, vaid annab soovitusi ja nõustab, kui on vaja midagi muuta. Meil on ka ühine fail Internetis, kus kõik üles märgin ja seda vajadusel analüüsime.

      BCAAd olen kasutanud peaaegu jõutreeningu algusest peale ja see on üks toidulisand, mille mõju reaalselt tunnen. Olen proovinud erinevaid, kuid lemmikud on Self tooted, mida saab Mybody poodidest (internetis, Audentese spordiklubis või Eedenis), Prismast, Sportlandist. Maitse poolest ei saa kindlasti alt minna õuna või virsiku BCAA DRINK MIX-ga. Virsiku oma ongi külmalt nagu jäätee. Neid on olemas kahes suuruses, niiet kui suurt ei julge kohe osta, võib väiksemat katsetada. Samuti on need testimiseks erinevatel üritustel tavaliselt - kindlasti ka Reebok Fitness festivalil.

      Delete
    2. Suur tänu soovituse eest.Vaatasin, et selles on ka B6 vitamiini. Võtan praegu ka juba magneesiumit lisaks, milles on juures ka B6, kas peaksin siis seda sel päeval kui BCAA-d joon mitte võtma või ei lähe B6 osakaal liiga suureks? Raske küsimus vist :D.
      (Magneesiumi preparaadis on 5,0 mg ja selles BCAA-s 3mg. Ja leidsin sellise teksti : "Päevanorm: 1,9–2,4 mg, ohutu päevane üldkogus 20–25 mg. B6-vitamiin on erinevalt teistest vesilahustuvatest vitamiinidest toksiline: kui 1–3 kuud tarvitada annuseid 300–600 mg, võib see põhjustada närvikahjustust, koordinatsiooni- ja mäluhäireid." Nii, et siis peaks vist ülejäänud toiduga koos isegi normi jääma? )

      Suur tänu vastuse eest! :)

      Delete
    3. Ostsin ja proovisin täna trennis juba järgi (õunamahla maitse). Super hea, veidi magus, aga kui vett pidevalt juurde panna siis väga hea (alguses panin 700ml sheikri täis). Lihasväsimust oli trenni lõppedes oluliselt vähem. Tänud tõesti! Olen juba nii kaua neid erinevaid vaadanud, aga osta pole julgenud :).

      Delete
    4. Tore kui meeldis - külmalt on eriti hea. Mu enda lemmik on jäätee oma, aga õun ka väga hea.

      Delete